גם כשמתגרשים – שומרים על אחדות המשפחה השאר פרטים ונחזור אליך לעזרה

גירושין

הליך גירושין במדינת ישראל

היעדר הפרדה בין דת ומדינה הופכת נישואים וגירושין בישראל לתחום מורכב מבחינה משפטית.

חשוב להבין שהליך גירושין של בני זוג יהודים אמנם מנוהל לפי הדין העברי (הדין האישי) אך אין פירוש הדבר שבית הדין הרבני הוא הערכאה המשפטית היחידה בה מתבררים נושאים הקשורים לגירושין.

לבית המשפט לענייני המשפחה סמכות לדון בעניינים שבין בני משפחה, כולל בין בני זוג, וכך יוצא שבנושאי חלוקת רכוש משותף, הסדרי ראיית ילדים ומזונות ילדים לערכאה האזרחית סמכות מקבילה לזו של בית הדין הרבני כאשר בעניינים אלה, הקשורים לגירושין, כאשר הן הערכאה הדתית והן הערכאה האזרחית מחויבות לפסוק לפי הדין האישי.

הליכי גירושין רבים מתנהלים בבית המשפט לענייני משפחה כאשר אל בית הדין הרבני מגיעים לצורך הסדרת הגט בלבד לאחר שקיים כבר הסכם גירושין תקף, כזה ששני הצדדים הסכימו עליו ובית המשפט לענייני משפחה אישר והעניק לו תוקף משפטי.

בפסקאות הבאות תמצאו תיאור חלקיו של הליך גירושין תוך התייחסות לדרכים בהן ניתן לפתור מחלוקות ולאיזו ערכאה ניתן לפנות בכל עניין.

נקדים ונאמר שמכיוון שמדובר בתחום משפטי מורכב והליך העלול להסתבך בגלל מטען רגשי, חשוב מאוד לפנות בהקדם אל עורך דין לענייני משפחה המתמחה בניהול הליכי גירושין.

מרוץ הסמכויות

אי אפשר לפרט על הליך גירושין בישראל בלי להזכיר את תופעת מירוץ הסמכויות. מכיוון שבעניינים רבים יש סמכות מקבילה לבית הדין הרבני ולבית המשפט לענייני משפחה קורה לא פעם שמי מבין בני זוג העומדים בפני גירושין, הבעל או האישה, ממהרים לפתוח הליך בערכאה הנתפסת בעיניהם כעדיפה, כל זאת כדי לכבול את בן הזוג לקיום ההליך בערכאה זו.

הליך הגירושין בבתי המשפט או בבית הדין הרבני

דרך המלך בהליך גירושין היא ניסוח הסכם גירושין בין הצדדים במסגרתו יתנו הצדדים פתרון מלא לנושאים השונים בהם יש לצדדים חילוקי דעות, אך מה עושים כשהפער בין הצדדים גדול ובלתי ניתן לגישור? או אז, הצדדים ייאלצו לפנות לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני ולשטוח את עניינם.

הליך הגירושין במקרה זה יפתח כשאחד הצדדים פונה לבית המשפט בבקשה לפתיחת הליך של יישוב סכסוך, שהוא לעשה הליך של גישור בחסות בית המשפט, עוד אפשרות אחת לפני שהצדדים יגישו תביעות גירושין, לפתור את הסכסוך בדרכי שלום.

ככל והצדדים לא הצליחו להגיע לעמק השווה באמצעות הליך ליישוב סכסוך, יוכלו הצדדים להגיש תביעות שונות על מנת שבית המשפט ייתן פתרון באותם נושאים, כאשר כל תביעה תוגש בעניין אחד בלבד.

תביעה למזונות ילדים

נושא מרכזי בתביעות הגירושין הוא נושא מזונות הילדים. כיום, לפי להלכה הנוהגת בבית המשפט לענייני משפחה, חובה על האב לספק לילדיו כל צרכיהם הבסיסיים, עד גיל 6. כאשר מעבר לגיל 6, אחריותם של ההורים למזונות הקטינים נקבעת בהתאם ליחס הכנסותיהם, ולזמני השהות של הילדים אצל ההורים.

עוד נושא שהתייחסות אליו נמצא בכל הסכם גירושין הוא מי מן ההורים יקבל משמורת על הילדים ולאלו הסדרי שהות יהיה זכאי ההורה שלא מקבל את המשמורת. בהקשר זה תיתכן גם משמורת משותפת אם מתקיימים תנאים בסיסיים המאפשרים את שיתוף הפעולה הדרוש בין ההורים הגרושים.

נושא נוסף ועיקרי הוא כמובן נושא איזון המשאבים או במילים אחרות חלוקת הרכוש בין בני זוג המתגרשים, הקו המנחה הוא שהצדדים מתחלקים ברכוש אשר הם צברי ביחד שווה בשווה ואילו רכוש שמקורו מחוץ לתא המשפחתי (כגון, מתנות מן ההורים או ירושות) יישאר בידי הצד שהביא רכוש זה, אולם גם כן בהינתן תנאים מסוימים בן הזוג השני יכול לטעון לשיתוף באותו רכוש.

כאמור, הסדרת הנושאים שפורטו לעיל עשויה להתבצע במסגרת הליך המתנהל בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני, אך את הגירושין עצמם, טקס הגט ניתן לבצע אך ורק בבית הדין הרבני, לו ניתנה הסמכות הבלעדית לכך.

בשנים האחרונות דיני המשפחה בתחום המשפחה עברו שינויים גדולים, הן במסגרת החוק עצמו והן דרך הפסיקה המפרשת את החוק עצמו, אם פניכם לגירושין, כדאי לכם לפנות לעו"ד המתמחה בתחום זה לקבלת ייעוץ ואפילו ייצוג.

משרדנו עוסק אך ורק בתחום דיני המשפחה בכלל ובתחום הגירושין בפרט. הנכם מוזמנים לפנות אלינו בכל עניין הקשור בגירושין, נשמח לענות על שאלות, לספק מידע מהימן, לייעץ ,ובמידת הצורך להציע גם לכם ליווי משפטי מעולה אשר יבטיח השגת התוצאה הטובה ביותר עבורכם.

גם כשמתגרשים – שומרים על אחדות המשפחה השאר פרטים ונחזור אליך לעזרה

חברה לשיווק דיגיטלי חברה לשיווק דיגיטלי