גם כשמתגרשים – שומרים על אחדות המשפחה השאר פרטים ונחזור אליך לעזרה

הסכמי זוגיות בין בני זוג מאותו מין

הימים בהם יחסים בין בני זוג מאותו מין היו מחוץ לחוק חלפו מזמן. ברם, גם היום אוכלוסיה זו סובלת מאפליה מובנית בחוק בכלל ובעניינים הקשורים למשפחה בפרט. כך לדוגמה בני זוג מאותו המין נתקלים בבעיות משפטיות בבואם לאמץ ילד, וכך גם במקרה בו בני זוג מאותו מין מעוניינים למסד את יחסיהם ולהנשא אחד/ת לשני/יה.

אלטרנטיבות עיקריות למסד את יחסיהם לבני זוג חד מיניים

הממסד בארץ אינו מאפשר את נישואיהם של בני זוג מאותו המין בארץ. לבני זוג אלו יש היום שתי אלטרנטיבות עיקריות למסד את יחסיהם.

האלטרנטיבה הראשונה היא כמובן לטוס למדינה בה נישואין בין בני אותו המין היא חוקית, ולהתחתן במדינה זו (לדוגמה קנדה) – כיום משרד הפנים מחוייב לרשום את בני הזוג כנשואים אחד/ת לשני/יה, אבל כאשר בני זוג מאותו המין שנתחתנו בחו"ל מעוניינים להתגרש, הם נתקלים שוב במחסום בירוקרטי, שכן למרות הרישום כנשואים בתעודות הזהות, המדינה לא מכירה בנישואיהם ובתי המשפט פשוט ממליצים למחוק את הרישום מתעודת הזהות, אך לא מטפלים בבעיות הסבוכות של איזון משאבים, או משמורת והסדרי שהות של ילדים אשר אומצו ביחד או שנולדו לתוך מסגרת הנישואין של בני הזוג מאותו המין – פועל יוצא מכך, לרוב הצדדים בנישואים של בני זוג מאותו המין נפגעים.

האלטרנטיבה השניה לנישואין בין בני זוג חד מיניים היא עריכת הסכם לחיים משותפים ביניהם. הסכם אשר במסגרתו בני הזוג "יכריזו" על עצמם כבני זוג ויעגנו בו את מסגרת היחסים הנוכחית ואת התנאים במקרה של פירוד בני הזוג.

אופן ספציפי של הסכמים

למרות שעד היום החוק אינו מתייחס לבני זוג מאותו המין באופן ספציפי, מערכת המשפט כיום נוטה לאשר הסכמים אלו ולתת לה תוקף של פסק דין ובכך לעגן את פרטי ההסכם (לדוגמה תמ"ש 008510/01), כך שלאחר פירוד בין בני זוג ניתן יהיה לאכוף את סעיפי ההסכם הנוגעים לפירוד כמו: איזון משאבים בין בני הזוג ומשמורת והסדרי שהות של ילדי בני הזוג, ובכך לשמור על זכויות בני הזוג גם לאחר הפירוד.

אנחנו במשרד עורכי דין אילן גבע, ממליצים להכין הסכם כזה מתוך כבוד ואהבה ואף לתת לו תוקף של פס"ד בבית המשפט לענייני משפחה, ובכך למנוע מחלוקות מיותרות. אנחנו מעניקים תשומת לב לכל לקוח, זמינים לכל שאלה, בקשה, התייעצות, מתוך אמונה והבנה שטיפול אישי וייחודי לכל לקוח ולקוח הינו הכרחי להצלחה משפטית.

גם כשמתגרשים – שומרים על אחדות המשפחה השאר פרטים ונחזור אליך לעזרה

חברה לשיווק דיגיטלי חברה לשיווק דיגיטלי