גם כשמתגרשים – שומרים על אחדות המשפחה השאר פרטים ונחזור אליך לעזרה

זמני שהות

מהם זמני שהות?

במקביל לקביעת ההורה עליו תחול האחריות ההורית (ההורה המשמורן), בין בהסכמת הצדדים ובין בהחלטת בית המשפט, ההורה אשר הוא האחראי על צרכי הילדים הסדירים, ואצלו הם עתידים לגור. יקבעו גם הסדרי השהות (הסדרי הראיה) של ילדי הזוג הנפרד/מתגרש אצל ההורה השני. קביעת זמני השהות של הילדים אצל בן הזוג השני ייקבעו בין בין בהסכמת הצדדים ובין בהחלטת בית המשפט (או בית הדין הרבני), זמני שהות אלו יהיו תקופות זמן מוגדרות וקבועות בהם הילדים ישהו במחיצת ההורה השני.

המטרה של זמני השהות היא להעניק להורה שאינו בעל האחריות ההורית, את הזכות לפגוש את ילדיו ולשמור על קשר יציב איתם. מידת הקשר וכמות המפגשים יכולה להשתנות בהתאם לגיל הילד. בקביעת שהות ילדים, הדבר היחיד והחשוב שעומד מול עיני בית המשפט הוא טובת הילד! עקרון זה של טובת הילד היא זו אשר מנחה את השופטים בקבלו כל החלטה הנוגעת לילדים, במקרה של פרוד בין בני זוג.

זמני שהות וטובת הילד

זמני שהות יקבעו בהתאם ליכולת הצדדים ובהסכמת הצדדים, ויכולים לנוע ממספר שעות בשבוע ועד לשהות שווה אצל כל אחד מן ההורים (או משמורת משותפת, לפי הטרמינולוגיה המיושנת).

לא פעם נתקלים בהפרות של זמני השהות, אשר יכולות לצוץ גם מצד ההורה בעל האחריות ההורית, וגם מצד ההורה שאינו. לעיתים מצב זה יבוא לידי ביטוי בסירוב של ההורה בעל האחריות ההורית למסור את הילדים הקטינים על פי זמני הראייה שנקבעו בית המשפט. לעיתים מצב זה יקרה כאשר ההורה השני מוותר על זכותו לקבל את הילדים אליו, או כאשר הוא מחזיר את הילדים באיחור.

הפרת זמני שהות

לא לשווא זמני שהות נקבעים בשעות קבועות ומסודרות שכן, איחורים, עלולים להיתפס כהפרת זמני שהות וצו בית משפט. יש לציין כי הורה ושאינו מגיע ביום ובשעה שנקבעו לו, יחשב לאחר מכן, כהורה המפר סדרי שהות. במקרים של הפרות זמני שהות על ידי אחד מההורים, יש עילה מספקת להורה השני לתבוע בבית המשפט בגין הפרת זמני שהות ובקשה לקביעתם מחדש. בית המשפט יכול להטיל קנס או עונש על המפר זמני שהות.

במסגרת הסכם הגירושין, בו ייקבעו זמני השהות, רצוי לתכנן סיטואציות עתידיות אפשריות, וכיצד יש לפעול בנושא. בין אם מדובר על מעבר האם או האב לעיר אחרת, נישואין של ההורה השני, נסיעות לחו"ל מטעם העבודה וכן הלאה.

ישנם לא מעט זוגות אשר מגדירים כל יציאה לחו"ל בהתניית ערבות, ו/או אישור בכתב מבן הזוג השני. כמו כן, לא מעטים הם שקובעים בהסכם, "רדיוס" מגורים, כלומר בדרך זאת למנוע מצבים של מעבר דירה למקום רחוק מספיק כדי שזה ייפגע בהסדר ראייה.

משרד עו"ד אילן גבע, עומד לשירותכם ונותן מענה מקצועי בכל התחומים הנוגעים לגירושין: מזונות אישה, מזונות ילדים, משמורת ילדים, הסדרי האחריות ההורית (משמורת ילדים), הסדרי השהות של הילדים עם הוריהם (הסדרי ראיה), איזון המשאבים בין בני הזוג וכו'. המשרד מלווה באופן אישי כל לקוח ודואג למתן מענה מידי לכל שאלה והתייעצות. אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר לקבלת פרטים נוספים.

גם כשמתגרשים – שומרים על אחדות המשפחה השאר פרטים ונחזור אליך לעזרה

חברה לשיווק דיגיטלי חברה לשיווק דיגיטלי