גם כשמתגרשים – שומרים על אחדות המשפחה השאר פרטים ונחזור אליך לעזרה

ידועים בציבור

להינשא או להיות ידועים בציבור

כיום, במדינת ישראל חיים למעלה מ-80 אלף זוגות אשר מוגדרים כ"ידועים בציבור". מתוכם, לפי ארגון משפחה חדשה, רק 45% קשורים ב"נישואי חוזה" בהסדר משפטי. נישואי חוזה הם למעשה מערכת יחסים זוגית בעלת תוקף משפטי. הם אמנם אינם רשומים כזוג נשוי, אבל החוזה ביניהם מגדיר את יחסיהם הזוגיים.

בני זוג ידועים בציבור לא בהכרח יכולים או רוצים להינשא. החוק בארץ התיר את ענייני הלכות דיני גירושין והנישואין על פי בתי הדין הרבניים אינם חלים על זוג שהוא ידוע בציבור. אולם, הפסיקה והחקיקה בישראל מתירה להם לקשור את מערכת היחסים כתא משפחתי וקורא לכך ידועים בציבור.

לפיכך, ידועים בציבור הנם בני זוג אשר מנהלים משק בית וחיים משפחתיים באופן זהה לחלוטין לזוג נשוי. חלק מזוגות אלו מביא ילדים לעולם, משתף חשבונות, וצובר רכוש משותף. ההסכמה על חייהם המשותפים יכולה להיעשות בכתב או בעל פה. במקרה כזה או אחר, רואים עצמם בני הזוג כשותפים זוגיים לכל דבר ועניין. יש לציין כי חוק הירושה וחוק הביטוח חלים גם על ידועים בציבור.

תנאים להגדרת ידועים בציבור

חשוב להדגיש כי לא כל זוג אשר גר ביחד, או מנהל מערכת יחסים לאורך שנים, ייחשבו כידועים בציבור. מי שייחשב כידוע בציבור צריך לעמוד בשני תנאים:

  1. חיי משפחה – קרי, על בני הזוג להוכיח כי יחסיהם הושתתו על ערכים של חיבה, אהבה, אמון ושותפות.
  2. ניהול משק בית משותף – משק משותף כולל קורת גג אחת, הלבשה, מזון ועוד צרכים נדרשים. כאשר כל אחד תורם למערך הזוגי והמשפחתי.

שני התנאים שזורים זה בזה, לא מדובר בחיי משפחה לבד אלא על חיי במשפחה בעלי אופי מסוים, כאלה שבאים לידי ביטוי בקיום משק בית משותף.

בית המשפט קבע כי תרומת בני הזוג היא לא רק על מנת לגרום לסיפוק האישי, אלא כנהוג במשפחה, לטובת התא המשפחתי בכללותו. בני זוג לא מוכרים באופן חוקי כ"ידועים בציבור", במקרה בו מערכת היחסים ביניהם נועדה כדי לספק צרכים מסוימים. כלומר, ידועים בציבור נחשבים כבעל ואישה לכל דבר, אך ללא האישור הרבני לכך הדרישה להכרה של זוג כידוע בציבור, אינו שאלה של זמן, אלא רק של קיומם של התנאים שהוזכרו לעיל. למרות שבמקרים של ירושות וצוואות, אז לגורם הזמן יש משקל חשוב בהחלטת בית המשפט.

ידועים בציבור בהיבט המשפטי

לידועים בציבור יש זכויות וחובות, הן בהיבט הכלכלי והן בהיבט של משפחה וחינוך, וכמובן, במקרי פרידה. אם לזוג ידוע בציבור יש ילדים, לא קיים הבדל בין זכויותיהם לבין זכויותיהם של זוג נשוי. אך כאשר זה נוגע בסוגיות כשל זכויות האימוץ, קיים הבדל עקרוני, מאחר וזוגות ידועים בציבור אינם רשאים לאמץ ילדים בארץ. לזוגות אלו ניתנת האפשרות לאמץ רק מחוץ לגבולות ישראל. לכן, אם זוג ידועים בציבור מבקש לעבור טיפולי הפריה, עליו לחתום על מסמך המעיד כי הם אינם נשואים על פי הוראות החוק בישראל.

כאשר מדובר בידועים בציבור בני אותו המין, שופטים מסוימים אינם מאשרים הסכם ממון, ואילו אחרים מעניקים לכך תוקף של פסק דין. אנחנו ממליצים להתייעץ עמנו כמתמחים בדיני משפחה ויכולים לייעץ ולוות.

משרד עו"ד אילן גבע מעניק תשומת לב לכל לקוח ולקוח, זמין לכל שאלה, בקשה, התייעצות, ואף מתן חוות דעת משפטית מקדימה בענייני ירושות וצוואות, אפוטרופסות, קביעת אבהות, הסכמי ממון וידועים בציבור, גם טרם קבלת התיק עצמו, מתוך אמונה והבנה שטיפול אישי וייחודי לכל לקוח ולקוח הינו הכרחי להצלחה משפטית אשר מקנה ללקוח שקט נפשי וודאות יחסית בכל הנוגע למצבו המשפטי.

גם כשמתגרשים – שומרים על אחדות המשפחה השאר פרטים ונחזור אליך לעזרה

חברה לשיווק דיגיטלי חברה לשיווק דיגיטלי