צרו קשר עוד היום בטלפון
072-33-80-969

או מלאו פרטיכם
ונחזור אליכם בהקדם:

    עריקות והשתמטות מצה"ל

הנושא של עריקות והשתמטות מצה"ל זוכה מעת לעת לכותרות, בעיקר כשמדובר במקרים קיצוניים או במקרים של אנשים מפורסמים, אך באופן כללי צריך לומר שהתייחסות המערכת לנושא, עם השנים, השתנתה. אם בעבר כל הנושא של עריקות והשתמטות מצה"ל היו תמרור אדום מהבהב, אשר זכתה לביקורת קשה מצד החברה, כיום זה כבר לא כך, ולראייה שמעטים להשתמש במושג עריקות וכן הנושא של משתמטים מצה"ל כבר איננו מוגדר כבעיה ראשונה במעלה ויש הרבה יותר הבנה כלפי מי שבחר לנהוג כך.

לפני שנסביר מה זה בעצם עריקות והשתמטות מצה"ל וכיצד יש להתנהל מבחינה משפטית בהקשר זה, נסביר בקצרה מה ההבדל בין עריקות לנפקדות, שכן יש לא מעט בלבול בנושא.

נפקדות זה מצב בו חייל משרת בצבא ובוחר שלא להגיע ליחידה שלו עד 20 יום. במקרה כזה הוא נחשב נפקד ועל כן הוא יישפט ביחידה. יש לציין שקיים הבדל בין חייל שנפקד 24 שעות לבין חייל שנפקד מעבר ל-24 שעות עד 20 יום. במקרה הראשון, הוא יישפט על ידי מפקדו, ולא ייענש באופן חמור, במקרים מסוימים אפילו ייתכן וזה ייסלח לו. במקרה השני, הוא יישפט על ידי בית דין משמעתי ביחידה, וזה יכול לעלות לו בזמן שירות, כלומר הוא יצטרך להשלים את הימים האלה. בשני המקרים, לא יהיה לו רישום פלילי.

מה זו עריקות וכיצד היא משפיעה באזרחות
לעומת זאת, במקרה של עריקות והשתמטות מצה"ל, הנושא יותר מסובך. ראשית, החייל יישפט בבית משפט צבאי, ועל כן הוא יצטרך לשכור עורך דין צבאי השתמטות, כלומר עורך דין שמתמחה בנושא. שנית, אם יימצא אשם הרי שבית המשפט זכאי לרשום לו על עריקות רישום פלילי, כלומר זה ישפיע על היכולת שלו לקבל עבודות באזרחות.
עונש על עריקות, יכול להיות מאסר בבית כלא צבאי, כמו כן אחרי תקופה מסוימת של עריקות (60 יום), הוא לא יהיה זכאי לקבל טיפול רפואי מהצבא, ומאחר והוא לא חלק ממערכת הבריאות הציבורית, אזי שהאופציה היחידה שלו היא טיפול פרטי.

כאמור, צעירים או חיילים שמחליטים לערוק מהיחידה שלהם עלולים להתמודד עם השלכות כבדות מאוד של מאסר, אחריו ייתכן והצבא ידרוש מהם גם לחזור לשירות צבאי, זאת בהנחה והוא לא יחליט לשחרר אותם בגין אי התאמה. בכל מקרה, מדובר באקט שיכול לגרום להם נזק משמעותי באזרחות.

יש להדגיש, אף על פי שכיום הנושא של השתמטות מצה"ל מתקבל בצורה לא דומה לאופן בו הוא התקבל בעבר, עדיין צעירים אשר משתמטים מצה"ל, עלולים למצוא את עצמם במצב מאוד בעייתי, הן בגלל שהמערכת עלולה להקשות עליהם ויתרה מזו, תפקידים רבים, בפרט בשירות הציבורי, יהיו סגורים בפניהם.

אם אתם מחפשים עורך דין צבאי השתמטות או עריקות, אתם מוזמנים לפנות אלינו.

משרד עורכי דין אילן גבע, בבעלות עו"ד אילן גבע, עוסק בנושא של עריקות והשתמטות מצה"ל, כמו כן אנחנו מתעסקים בכל מה שקשור להשלכות על חיילים וצעירים שבוחרים בצעד זה, כולל בכל הקשור לעריקות רישום פלילי והשפעות אחרות באזרחות. אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם.

מוזמנים לקרוא בנוסף
נפקדות מילואים
 
על פי הערכות שונות יש בצבא למעלה מ-4,000 עריקים ידועים. מדובר על חיילים שעזבו את היחידה שלהם ואינם יודעים היכן הם או על צעירים שקיבלו צו גיוס ולא הופיעו בלשכת הגיוס מסיבות שונות. חלק גדול מהעריקים עוזבים את הארץ ולא חוזרים, לכן כל עוד הם לא מסדירים את הנושא מול המערכת הצבאית, הם נחשבים מבחינתה לעריקים.
 
עו"ד אילן גבע   |   072-3380969   |   ilan.geva.adv@gmail.com
arrow-left6, arrow-left, left, previous
צרו קשר עוד היום בטלפון 072-33-80-969
או מלאו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם