גם כשמתגרשים – שומרים על אחדות המשפחה השאר פרטים ונחזור אליך לעזרה

תביעת אבהות

מהי תביעת אבהות?

פתאום קם אדם בבוקר ומגלה שיש לו ילד שחי במקום כלשהו בארץ, מקשר קצר שהיה בעברו. זה לא לקוח מסיפורי אגדות – ישנם לא מעט אבות שלא ידעו כלל שיש להם ילד. חלקם ידעו, אך בחרו לא להיות בקשר ולא לדעת פרטים. כך או כך, לעיתים מדובר במצב מאד לא נעים.

המושג "תביעת אבהות" היא תביעה שמטרתה היא בהצהרה אם גבר כלשהו הוא אבי הילד או לאו. התביעה מוגשת לבית המשפט לענייני משפחה באזור בו מתגורר הקטין, אם על ידי אחד מהוריו, או ע"י אפוטרופוס אשר מונה באמצעות בית המשפט, או על ידי הקטין בעצמו כנגד האדם הנטען שהוא האב.

בדיקת אבהות בתוקף משפטי

בדיקת אבהות מותנית לפי צו בית משפט, על פי חוק מידע גנטי, תשס"א-2000. על פי החוק, אין עושים בדיקת אבהות ללא צו, וזאת משום שאם ייוודע לגבר שהוא אביו של הקטין, יהא עליו לשלם דמי מזונות על פי החוק וכן יהיה צורך לקבוע משמורת והסדרי ראיה.

כפי שכולנו מבינים, לקביעת האבהות יש משמעות רחבה ורצינית מבחינת מעמדו של הקטין. בבדיקת האבהות יש בה גם דרך לקבוע האם הקטין הוא ממזר או לאו, ולעניין זה יש השלכות רבות כאשר מדובר ביהדות ובדין העברי.

הזכות של האב לדעת מיהו ילדו והזכות של הקטין לדעת מיהו אביו – הן זכויות חוקתיות. לפיכך, בדיקת הרקמות היא הדרך הטובה ביותר לבדוק סוגיה זו. למעשה, תביעת אבהות נשענת על בדיקת סיווג רקמות אשר נותנת תוצאה של 99 אחוזי התאמה. מדובר בבדיקה פשוטה שמשמעה השוואה בין המטען הגנטי של הקטין למטען הגנטי של הגבר.

במקרים בהם הגבר אינו מוכן לבצע בדיקת אבהות, בית המשפט אינו שש, ואינו יכול לכפות עליו את עריכת הבדיקה. יחד עם זאת, סירוב כזה לבדיקת סיווג רקמות, ישמש כראיה לכך שהגבר הנתבע, כובש את עדותו וסירובו לביצוע הבדיקה יעמוד לחובתו. הגבר רשאי לנמק את סירובו בהסבר שהוא סביר, או לטעון כי אבהותו מוטלת בספק, משום שהאישה ניהלה מספר מערכות יחסים באותה התקופה.

אנחנו במשרד עו"ד אילן גבע מתגאים במתן מענה מידי ללקוחות, תוך כדי הענקת תשומת לב לכל לקוח ולקוח. אנחנו מנוסים בתיקי משפחה ויכולים לסייע לכם בכל הקשור לתביעת אבהות ועוד. אנחנו זמינים לכל שאלה, בקשה, התייעצות, ואף מתן חוות דעת משפטית מקדימה טרם קבלת התיק עצמו, מתוך אמונה והבנה שטיפול אישי וייחודי לכל לקוח ולקוח הינו הכרחי להצלחה משפטית אשר מקנה ללקוח שקט נפשי וודאות יחסית בכל הנוגע למצבו המשפטי.

גם כשמתגרשים – שומרים על אחדות המשפחה השאר פרטים ונחזור אליך לעזרה

חברה לשיווק דיגיטלי חברה לשיווק דיגיטלי